Kto z koho na bratislavskom Lide

Doba čítania: 5 min.

Projekt revitalizácie Lida, ktorý sa dnes prezentuje na verejnosti, má jeden háčik. Verejnosť si zatiaľ poriadne nevšimla, že tie projekty sú dva, a že v nich ide o súboj dvoch nevyrovnaných partnerov. Lido Lagúna versus Nové Lido.

Vizualizácia podľa občianskeho návrhu Lido Laguna
Vizualizácia podľa občianskeho návrhu Lido Laguna okrem iného počíta so zachovaním lodeníc

Úspešným investorom ide karta a praje aj šťastena. Úlohou je dorovnať verejnú mienku na úroveň dobro páchajúceho a obetavého developera, ktorý vzíde z prachu či z ruiny.

Tajomná hra nitiek, ktoré poťahuje pán Samo Sato. Alebo hra na kto z koho. V prípade bratislavského Lida je hra rozohratá už dávnejšie. Dnes sa na verejnosti prezentujú plány na revitalizáciu Lida, beží dokonca aj petícia na jej podporu. Koho by však napadlo, že jedna a tá istá vec, ktorá v podstate prezentuje jeden a ten istý cieľ nie je jedno a to isté?

Štricáci

Poďme najskôr kúsok späť, do emócií a fám zašlej slávy bratislavského Lida. To čo sú dnes hipsteri, to boli kedysi štricáci. Štricáci robili všelijaké koniny a frajeriny, medzi klasiku patrilo plávanie v Dunaji od Aucafé až na Lido a keď už stál Most SNP tak sa k tomu pridali aj psie kusy, na ktoré doplatil napríklad Jiří Schelinger.

Lido sa skladalo z prírodných pláží, najviac „In“ boli pláže hneď pod Starým mostom, za nízkeho stavu Dunaja sa po nich dalo chodiť takmer až do jeho tretiny, miestami som mal dojem, že polovice. Existovalo ešte Malé Lido, to prakticky existuje dodnes na pravom brehu asi kilometer pod prístavným mostom.

Druhá časť Lida pozostávala z kúpaliska, ktoré sa začínalo vstupnou bránou hneď na rohu dnešnej (a aj vtedajšej) lodenice Dunajčík, pokračovalo sa okolo bufetov pred ktorými bola lúka na opaľovanie a kúsok ďalej bol veľký bazén a za ním malý bazén.

Lido, veľký bazén

Medzi starým mostom a Lidom boli, sú a možno nebudú lodenice. Vzišli z nich olympijské a reprezentačné legendy a tak ako bolo a znova je cez Starý most na skok na Lido, tak bolo a je pre decká na skok aj do lodeníc.

Ako vyhasol život na Lide

Lido dostalo na držku začiatkom 80-tych rokov, kedy sa začala realizovať stavba mosta Hrdinov Dukly. Začala sa bagrovačka Lida a veľké pláže sa pomaly strácali. Život na Lide vyhasol nie len obrazne, ale aj skutočne. Postupné bagrovanie spôsobovalo nestabilitu niektorých pláží, ktoré sa prepadávali do vybagrovaných jám pod vodou. Tento jav bol pravdepodobne aj dôvodom, prečo jedného pekného dňa sa hra vo vode po kolená zmenila na drámu v ktorej vyhasol život 11 ročnej Ivanky.

Ešte pár rokov dožívalo kúpalisko pod správou STARZu, jeho roky slávy však umierali deň za dňom a človek sa ku koncu cítil na chátrajúcom kúpalisku divne. Dnes už po bazénoch nenájdete ani stopu.

Plány

Oblasť padla mimo záujem mesta, život zostal v lodeniciach, ktoré sa odvtedy márne usilovali o revitalizáciu, podporu od mesta a po zmene režimu aj o odkúpenie pozemkov tak, aby ich mohli využívať a zveľaďovať. Takto nadivoko ich mesto drží v zovretí dodnes. Prečo?

Pretože zavadzajú. Pretože majú „pridelené“ nové miesto kdesi na Zemníku. Pretože sú to skupinky uzavretých klubov, ktoré ani nie sú schopné prostredie zveľaďovať. Pretože niekto iný to dokáže spraviť veľkolepejšie, keď to bude jeho.

A sme pomaly pri jadre veci. Už len z minulosti spomenúť bývalý štadión Artmedie, štadión spojárov, Univerzitné priestory dnes už neexistujúcej Vojenskej Katedry a záhradkárska oblasť.

magazin.novelido.sk
5 superpriestorov podľa projektu Nové Lido, ani jeden superpriestor však podľa prezentácie nepočíta so zachovaním lodeníc. zdroj: magazin.novelido.sk

Posledný záchvev sebazáchovy vyšiel teda aj z bratislavských lodeníc. Spustili podpisovú kampaň a predstavili projekt revitalizácie Lida pod názvom Lido Lagúna. Na to však zareagoval developer a spustil svoju kampaň Nové Lido, ktorá predstavuje aj to, čo predstavujú vodáci, ale vyzerá veľkolepejšie a komplexnejšie, pretože oni majú v balíčku aj Vojenskú katedru, štadión spoje, záhradkársku oblasť a kamoší sa s nimi aj Samo Sato.

Ak si pozriete Online Katastrálne Mapy, tak sa po krátkej chvíli dozviete, že hlavným hráčom sú HB Reavis a firmy kontrolované J&T. Aj podľa zaregistrovanej ochrannej známky sa môžeme domnievať, že J&T má akúsi vedúcu pozíciu. Keďže vodáci začali prudiť a zverejňovať svoje občianske návrhy a petície, nezostávalo sladkovodným žralokom na Dunaji nič iné, ako plieskať chvostom v plytkej vode. Nechali sa uniesť emóciu aby neboli na verejnosti pozadu, spustili prezentačnú protikampaň a to aj v čase, kedy ešte nemajú v tichosti nakúpené všetky parcely pod ich plánovanú megastavbu.

To že sa to teraz vytiahlo na verejnosť ich asi bude stáť viac, výhodu získavajú tí vlastníci, od ktorých ešte pozemky nestihli vyhandlovať, cena stúpa. Jediný front kde musia zabojovať sú pozemky mesta a ak nechcú, aby ich vodáci predbehli, musia zamakať, inak im Lido Lagúna možno prekazí plány. Bez pravého brehu totiž ich projekt „piatich superpriestorov“ stráca na cene. Neprekvapilo by totiž, ak by u žralokov v šuplíku ležali aj ďalšie návrhy ako Nový Propeler či nebodaj Lanovka z Eurovei na Lido.

Takže suma sumárum. Ak chcem spraviť niečo veľké, musí to Samo Sato najprv nechať všetko schátrať. Ľudia si potom povedia, že po dlhom čase konečne niečo lepšie ako smetisko a ruiny. A hlavne po dlhom čase sem už prišlo veľa nových ambicióznych ľudí, ktorí sa s dákym sentimentom minulosti nebudú párať, nerozumejú mu a ani vlastne nevedia o čo ide a museli by si to najskôr naštudovať, čo sa dnes už nikomu ani nechce. Tak vlastne vznikne väčšina, ktorá odpálkuje tú menšinu, ktorá to tam vlastne celé vybudovala a naplnila pojem „Lido“, ktorý si dnes niekto chce lacno zaregistrovať a tých, čo z pojmu „Lido“ spravili legendu odtiaľ vypoklonkovať.

Ochranné známky súvisiace s názvom Lido
Ochranné známky súvisiace s názvom Lido

Ak teda budete niekde lajkovať bratislavské Lido, skúste tlačiť na taký lajk v ktorom je reálny náčrt dohody medzi lodenicami na Lide a investormi. Dať sa to dá, len to nesmie menší ťahať za kratší koniec. Nezabudnite pri tom na posledné zvyšky lužného lesa.

Štricáci mali svoj slang, povedali by „nenechaj sa prešťať“.

 

 

 

Súvisiace odkazy

SME: Petíciu za pláž pri Dunaji podpísalo približne 4 500 ľudí
Pravda: Ako bude vyzerať bratislavské Lido? Začína sa veľká debata
Globalnews: Tajné hry developerov o nové Lido v Bratislave
Facebook LidoLaguna: https://www.facebook.com/hashtag/lidolaguna
Facebook NoveLido: https://www.facebook.com/novelido.sk

Prečítané 433 x.

Pridaj komentár