Zbohom otravné telefonáty!

Doba čítania: 4 min.

Volajú vám neznáme čísla? V dobe múdrych telefónov prišiel čas odhaliť otravné telefonáty. Prieskum? Telemarketing? Poisťovák? Exekútor? Kuriér, kolega alebo niekto známy? Pomôže vám appka, ktorá hneď zistí, kto vám volá, aj keď nemáte číslo v zozname a upozorní ak sa jedná o známy spam alebo povodníkov.

[doplnené 5. mája 2017: o najnovšie udalosti týkajúce sa telefonátov zo Somálska klientom Orange, viď na konci článku]

Časy kedy operátor účtoval poplatok za aktiváciu CLIPu sú už našťastie preč. Za tie roky však nikto nevyriešil to, ako sa dozviete čo je to za neznáme číslo, čo vám práve volá. Skuste Hiya.

Potreba dozvedieť sa kto vám volá skôr ako zdvihnete telefón je skôr americká. Ochrana spotrebiteľa pred telemarketingom v EU je oveľa prísnejšia a preto v Európe preto málokedy narazíte na odkazovač a ak aj náhodou, nikto odkaz nenecháva, je to pre nás neosobné. V USA takmer je to naopak.

Nuž isto to poznáte, otravní poisťovací agenti fungujú ešte aj u nás:
– „Dobrý deň, mám na vás číslo od vášho známeho, ktorý nechcel byť menovaný, ale odporučil ma na vás, že budete mať záujem…“
– „Nie, ďakujem, už mi nevolajte!“
…a o pár dní znova a znova. Niekoľko rokov donekonečna.

V USA sa stalo nepísaným pravidlom, že ak vám volá neznáme číslo, tak nedvíhate. Pýtate sa, že načo im je potom telefón? Skrátka chcú mať pokoj. Robotické telefonáty, telemarketeri, pôžičkári, špekulanti, prieskumy. Buď necháš odkaz a povieš kto si a čo chceš, alebo ti dotyčný nikdy nezavolá naspať a s najväčšou pravdepodobnosťou ti nikdy nedvihne.

Zdá sa, že tomuto bude čoskoro koniec. T-mobile USA a Samsung sa rozhodli podporiť projekt Hiya, ktorý sa niekoľko rokov postupne inkuboval vo vnútri spoločnosti Whitepages. Alex Algard je zakladateľ a CEO spoločnosti sídliacej v Seattle, ktorú tento rok s viac ako 40 zamestnancami formálne oddelil od Whitepages a so svojimi ďalšími pobočkami v New Yorku a Budapešti vytvoril dedikovaný projekt na identifikáciu a blokovanie nežiadúcich hovorov a správ. T-mobile túto službu predinštaloval do svojich dotovaných zariadení a ponúka ju za pod názvom T-mobile Name ID.

Ako appka spozná otravné telefonáty?

Jedná sa o bezplatnú mobilnú appku, ktorá pomocou dát v mobile v reálom čase vylistuje z internetu ID volajúceho a okrem mena alebo názvu spoločnosti volajúceho vás v prípade potenciálne neželaného hovoru upozorní, alebo hovor rovno zruší.

V praxi sa jedná o jeden veľký globálny telefónny zoznam centralizovaný na jednom mieste. Pridanou hodnotou je možnosť poslať spätnú reakciu. Ak vám totiž volá telemarketer z čísla, ktoré nie je ešte v databáze, pomocou milónov užívateľov appky sa tak stane vo veľmi krátkom čase. Je len otázkou času, kedy si telemarketeri vyčerpajú svoje možnosti.

Hiya uvádza, že mesačne identifikuje takmer pol miliardy hovorov a za rok 2016 identifikovali až 10,2 miliardy tele-spamov.

 

Zoznam hovorov v mobile.
Ak nemáte v pamäti telefónu uložený kontakt, zobrazí sa iba číslo.
Zoznam hovorov cez appku Hiya – tie isté hovory už aj s ID volajúceho
Zoznam blokovaných hovorov

Výhodou appky je aj to, že každý užívateľ môže telefonát, ktorý obťažuje nahlásiť a v krátkom popise uviesť aj prečo ho nahlasuje.

Detailný náhľad na podozrivé číslo.

V nastaveniach si dokážete zvoliť, či si prajete podozrivé telefonáty priamo zablokovať. Rovnako je to aj s SMS správami od neznámych čísel.

V appke si viete nastaviť aj to, ako sa bude zobrazovať vaše meno pre iných užívateľov Hiya.

Odkiaľ má Hiya čísla?

Hiya získava čísla dvoma hlavnými spôsobmi – z databáz operátorov a od užívateľov systému. Pokiaľ ako užívateľ systému povolíte aplikácii prístup k vašim kontaktom, Hiya ich spracúva na porovnanie informácie pri prichádzajúcom hovore a zároveň ich použije na optimalizáciu údajov vo svojich databázach. Kontakty z vášho telefónu však nie sú automaticky poskytnuté do systému Hiya pre ďalších užívateľov, takže váš kontakt „Mama“ sa iným užívateľom isto nezobrazí ako „Mama“. Databáza neželaných hovorov sa tvorí z hlásení od užívateľov.

Podpora appky na Slovensku

Hiya uvádza podporu a funkčnosť aplikácie v 196 krajinách. Pri mojom testovaní sa niektoré slovenské čísla stále zobrazujú iba ako čísla avšak už dnes je účinná na vytvorenie čiernej listiny.

 

Stiahnutie appky

 

 

Viac o spoločnosti Hiya na ich stránke https://hiya.com

[doplnené 5. mája 2017:]

„Slovákom volajú čudné čísla zo Somálska a Guiney, môžu obrať ľudí o peniaze
Spoločnosť Orange už viacero čísiel zablokovala.“

Spločnosť Orange 4. mája reagovala na upozornenia zákazníkov, že ich prezváňajú čísla s predvoľbou +224 či +252 (Guinea, Somálsko). Táto vlna masových telefonátov vyvolala u ľudí panickú reakciu a hromadne si šíria zoznamy čísel s varovaním „nedvíhajte toto číslo“. Keď ste si však prečítali tento článok, tak viete, že panika v roku 2017 nie je na mieste – buďte smart.

Ak by ľudia aj na Slovensku mali v masovej miere nainštalovanú niektorú z „Call ID & Blocker“ aplikácií, rýchlo by bolo po probléme. V aplikácii totiž stačí označiť dané číslo ako SCAM alebo Fraud, číslo sa dostane do globálneho „blacklistu“ a v prípade, že číslo nahlási viac užívateľov, bude automaticky vyhodnocované ako podvod. Takéto číslo vám potom v prípade správnej činnosti appky ani len nezačne zvoniť, alebo vám appka zobrazí varovanie skôr, ako číslo zodvihnete.

Viac o aktuálnej situácii v článku na SME.sk

Prečítané 4403 x.

Pridaj komentár