Kataster – Sledovanie zmien na liste vlastníctva

Doba čítania: 4 min.

Vyskúšali sme pre vás novú bezplatnú službu katastra. Zapli sme si sledovanie zmien. Bez problémov to nebolo…

Informácia z dennej tlače

V Hospodárskych novinách vyšiel dňa 7.3.2019 článok „20 otázok a odpovedí: Kataster rozširuje služby pre majiteľov„. Zaujala ma tam už dávnejšie ospevovaná služba „sledovanie zmien“.

3. Sledovanie zmien
– Chcem ako vlastník nehnuteľností aktivovať novú službu, a síce sledovanie zmien na mojich nehnuteľnostiach. Čo na to potrebujem? Je služba spoplatnená?
– Službu si môžete aktivovať s elektronickým občianskym preukazom s aktivovaným čipom a čítačkou. Prihlásite sa a vyplníte zverejnený formulár. V takom prípade služba spoplatnená nie je.

„HN, 7.3.2019“

Kde je katastrálny web? Záhada vyriešená

Weby nájdete najmenej dva. Alebo že by tri? Či viac?

mapka.gku.sk – vás presmeruje na https://zbgis.skgeodesy.sk – tu sa môžete „hrať“ na pátračov a klikať si na parcely a pozerať údaje vo vizuálnej mapovej „hre“. Tu však sledovanie zmien nevybavíte.

https://www.katasterportal.sk je staršia verzia katastra, ktorá je v prevádzke už celkom solídny čas. Koľko presne neviem, ale pre náš článok je podstatné len to, že pokiaľ ste doteraz zvykli hľadať veci na katastri tu, tak sa nič nemení, vrátane toho, že sledovanie zmien si tu nezapnete.

www.skgeodesy.sk – Už sme takmer tam! Po akomsi gúglení som sa dostal na stránku ÚGKK. A na ich rozcestník, ktorý nás pošle na katasterportal.sk aj na portál ESKN (Elektronických služieb katastra nehnuteľností).

Web geodézie a rozcestník

ESKN – je to kde chcete byť. Hurá! Hurá? Nieééé!!! Prečo? lebo sa tu síce viete zaregistrovať, ale ako budete hľadať, tak budete hľadať, možnosť registrácie cez eID nenájdete. Nájdete tu len platenú možnosť sledovania zmien, za hriešne nekresťanskú cenu 2€ za mesiac na parcelu.

Záhadu sa podarilo vyriešiť až po tom, ako som kontaktoval kataster cez kontaktný formulár na ich stránke. Reakciu som obdržal do 55 minút, čo bolo príjemné prekvapenie.

Dobrý deň,

Kde sa prihlásim pomocou eID?

Na službu sledovanie zmien cez eID je možné sa prihlásiť na  https://kataster.skgeodesy.sk/eskn-portal

Prihlásenie na kataster cez eID

Konečne sme sa dopátrali a sme na správnej stránke. Dnes vyzerá takto a vpravo hore máte jasne napísané prihlásenie pomocou eID:

web ESKN – prihlásenie pomocou občianskeho preukazu s čipom (eID)

Prihlásenie už prebieha rovnako, ako všade inde s eID. Po prihlásení si vyberiete voľbu „Zoznam elektronických služieb“ a následne voľbu Poskytnutie sledovania zmien na listoch vlastníctva v KN A.2.1.26.

Sledovanie zmien v katastri – formulár

Ďalej je to už našťastie intuitívne. Upozorním už len na to, že nemusíte zvoliť katastrálne územie, v takom prípade vám vylistuje v ďalšom kroku všetky vaše nehnuteľnosti vo všetkých KÚ naraz.

Prečo je v tom taký hokej?

Cez kontaktný formulár som sa spýtal aj ďalšie otázky – či sa dá vyjadriť spokojnosť s kvalitou odpovedí ponechám na vás:

Prečo tieto informácie nie sú jasne a zrozumiteľne dostupné priamo na stránke ÚGKK?

Zverejnené na http://www.skgeodesy.sk/sk/ v časti oznamy

Prečo beží paralelne kataster.skgeodesy.sk a www.katasterportal.sk ?

kataster.skgeodesy.sk ponúka iba časť elektronických služieb, ktoré je možné využívať bez eID karty a nemá všetky služby, ktoré ponúka www.katasterportal.sk, preto bežia paralelne

Osobne v ich odpovediach hokej mám, aj keď niekam som sa pohol. Raritou je ich chápanie v tom, že link na prihlásenie cez eID je vlastne len v dákej nenápadnej správe – „Oznam“ – skoro ako „nástenkový tender“, haha. Jedným dychom zároveň dodávam, že hoci odpovede boli trošku z ríše motajkov, boli stručné a bez zbytočných omáčok.

Dúfam, že tento článok vám aspoň trochu pomohol.

P.S.: Prečo vlastne chceme sledovať zmeny na LV?

Tu je zopár dôvodov, ktoré považujem za hodné úvahy:

  • feikové zmluvy – rozšírili sa takzvané blokačné podania, kedy na zápis do katastra niekto poslal neoverenú zmluvu, zvyčajne obyčajnou zásielkou. Takáto zmluva iniciovala blombu na LV, ktorá tam visela až kým kataster nevyhodnotil podanie ako neplatné. To niekedy trvalo aj mesiace, lebo kataster najskôr vyzýval na opravu nedostatkov podania. To v prípade skutočného predaja blokovalo zápis riadnej zmluvy.
  • zmeny z „vyššej moci“ – sú napríklad zmeny pozemkov, hraníc pozemkov alebo rozdelenie parciel, a to napríklad v prípadoch, kedy sa v oblasti pripravuje stavba diaľnice.
  • rôzne zápisy, ťarchy, záložné práva, exekúcie – o ktorých ani nemusíte vedieť. Môže ísť o zápisy zo zákona, úradnej moci alebo výkonu práv. Napríklad zápis nájomcu poľnohospodárskej pôdy, zápis ťarchy pre účely distribúcie elektriny.
  • vydržanie – jeden zo spôsobov nadobúdania nehnuteľností, v ktorom sú zbehlí najmä „špekulanti“

Jeden skrátka nikdy nevie, mať extra krížovú kontrolu a „strážneho psa“ nie je nikdy naškodu, najmä ak je služba dostupná zdarma.

Hlavne nezabúdajme, že slovenské právo sa riadi pravidlom „Vigilantibus iura scripta sunt

Prečítané 2911 x.

Pridaj komentár