Green Card a ESTA – chytáky na internete pre naivných a oplašených

Doba čítania: 2 min.

Ak uvažujete o živote a práci v USA, môžete skúsiť šťastie cez Green Card Lottery, ak cestujete ako turista na menej ako 90 dní, stačí vám ESTA. Sú to 2 najčastejšie alternatívy, na ktoré na internete striehne množstvo podivínov a podvodníčkov. Tento článok vám povie, ako sa nenechať nachytať.

Green Card

Do bezplatnej lotérie o zelenú kartu, ktorá sa žrebuje raz ročne, sa dá prihlásiť tiež raz ročne, zvyčajne niekedy v priebehu októbra. Na podanie prihlášky máte spravidla 30 dní a zvládnete to sami. Počas týchto približne 30 dní je dostupný online formulár, v ktorom sa treba zaregistrovať. V iný termín sa prihláška vyplniť nedá, ak vám to niekto tvrdí, tak to pravda nie je. Právnik ani agentúra vaše šance nijako nezvýšia. Výsledok sa dozviete nasledujúci rok, zvyčajne začiatkom mája.

Osobne by som odporúčal, aby ste si prihlášku vyplnili sami. Aj keď máte pocit, že to nebudete vedieť, samotná prihláška je veľmi jednoduchá, potrebujete na to svoju aktuálnu fotku, ktorú si upravíte podľa odporúčaní vo formulári, a ďalej vyplníte iba niekoľko základných údajov o sebe, prípadne manželke a deťoch. Ak už aj v tejto fáze váhate, či si zvoliť radšej agentúru, nechám voľbu na vás, z reálneho života však vyplýva, že neskôr, ak kartu vyhráte, alebo potom v USA, budete čeliť aj tak pomerne veľkej záťaži pri adaptácii do nových „úradných“ podmienok. Dovolím si preto trochu nelichotivo tvrdiť, že ak nezvládnete podať obyčajnú prihlášku do lotérie sami, tak je veľká šanca, že pri ďalších krokoch to budete mať ešte náročnejšie.

Globálna šanca na úspech v Green Card Lottery je približne 0,5%. Z vyžrebovaných približne 100 až 110 slovákov úspešne splní podmienky pre skutočné vysťahovalecké víza približne 30, možno 40 ročne. Nie, naozaj to nie je viac, ročne o Green Card požiada vyše 9 milónov ľudí + celé ich rodiny, avšak zelených kariet je len 55 tisíc.

A tá najdôležitejšia informácia: Green Card Lottery je bez poplatku!

Link na oficiálnu stránku Green Card Lottery: https://www.dvlottery.state.gov/

ESTA

Stojí $14 a zvládnete to opäť bez agentúry alebo právnika. Vyplnenie ESTA je asi ľahšie, než vytvorenie profilu na Facebooku.

Pozor! ESTA potrebujete aj pri tranzite cez letisko v USA a na Portoriku, aj keď fyzicky nepôjdete do krajiny, pri prestupe budete musieť prejsť imigračným oddelením.

Link na oficiálnu stránku ESTA: https://esta.cbp.dhs.gov/esta/

 

Pozrite si aj Štatistiky o zelenej karte.

Veľa šťastia!

Prečítané 380 x.

Pridaj komentár