Kto má nabité má vždy aj pravdu

Doba čítania: 6 min.

Brutálna strelba na Floride ešte silnejšie prehlbuje priepasť medzi zástancami a odporcami voľného predaja zbraní v USA. Keby táto téma bola jednoduchá, asi by už bola vyriešená. Médiá nás pekne kŕmia a dávajú nám dôvod myslieť si, že je to čím ďalej tým horšie. Bullshit.

Šanca, že budeme obeťou teroristického útoku sa v porovnaní s minulosťou štatisticky znižuje. Dokonca aj mafiáni sa už ukľudnili a čísla hovoria, že žijeme v bezpečnejšej dobe ako kedysi.

Podľa Wikipédie je USA na nelichotivom poprednom mieste v rebríčku úmrtí spôsobených strelnými zbraňami, s 10,54 úmrtiami na 100.000 obyvateľov ich predbiehajú iba krajiny ako Uruguaj, Južná Afrika, Panama, Brazília (19,72), Kolombia, Salvador, Jamaica, Guatemala, Svazilsko, Venezuela a víťazný Honduras (67,18). Len pre porovnanie Slovensko má 1,83, Česká republika 2,01, Švajčiarsko 3,8, Francúzsko 2,83, Belgicko 1,82 a Veľká Británia 0,23.

Polarizácia spoločnosti dosiahla novú symboliku, najhorúcejšími témami v USA sú spoločné „multigender“ záchody, sobáše LGBT, prisťahovalci, Obamacare a Trump. Ak sa prevŕtame hlbšie do témy, spoločným faktorom na oboch stranách je niečo ako absolútna sloboda. Právo každého na všetko.

To, že asi nie je možné uspokojiť každé právo je jasné. Ja by som napríklad chcel svoje právo sa v USA vedieť voľne pohybovať po prírode avšak práva majiteľov obrovských pozemkov, hôr a jazier stoja proti môjmu právu. Chcel by som bezpečne prísť domov, ale právo opitého vodiča je odmietnúť kontrolu alkoholu a právo policajta je v tomto veľmi zúžené. Chcel by som mať právo zobrať si do lietadla jednu blbú fľašu vody a aj tú si mám právo kúpiť buď predraženú v odletovej hale alebo napustiť vodou z hajzlíka.

Ako autor tohto článku, som predpojatý predstavou, že bez zbraní je zákonite menej násilia a budem sa asi snažiť zostavovať nájdené fakty do rozumnej konštalácie potvrdzujúcej moju predstavu. Avšak existujú rozumne zostavené fakty, ktoré pripúšťajú aj to, že zákonite menej útokov alebo násilia je tam, kde je veľká istota, že útočník narazí na odpor 9 mm projektilu. Dokonca existujú krajiny, kde zbrane nie sú vôbec dostupné na voľný predaj a napriek ich minimálnemu zastúpeniu medzi obyvateľmi sú tieto krajiny na čele citovaného rebríčka. Všetko je teda aj kúltorno-spoločenský aspekt.

Chceš búchačku? Najprv sa nauč strieľať a zvládať totálny stres.

Obrana našej socialistickej vlasti bola založená na propagande a demagógii. Vyvolávali v nás strach z číhajúcich reakcionárov, imperialistov a nepriateľov socializmu, bránili sme vlasť na plné mediá, zato s prázdnymi zásobníkmi.

Počas povinnej vojenskej služby som vystrelil zo samopalu cvične 6 slepých na prvom cvičení a 6 ostrých na druhom. Keďže to bol samopal, mali sme príkaz vystreliť 6 nábojov takto: 3 jednotlivo a zvyšok v krátkych dávkach. Nie, nerobím si prdel, tak to bolo. Zvyšok bol o meraní času na zborku a rozborku samopalu.

Ak by som dnes chcel mať búchačku, tak by som sa asi najprv chcel naučiť strieľať, pochopiť ako funguje rázová sila pri menších kalibroch a naučiť sa udržať v ruke devinu tak, aby som hneď druhým nábojom netrafil luster.

Povedzme, že chceš byť dobrý gitarista, tak musíš denne hrať, ak chceš byť dobrý hokejista, musíš denne strielať na bránu a korčulovať a ak chceš mať búchačku, musíš pravidelne chodiť na strelnicu. Aká je šanca, že si rovnocenne zahráš v kapele alebo že sa dostaneš na hokejovú striedačku kvalitného zápasu? Aká je šanca, že ten, kto už ide do útoku so zbraňou v ruke netrénoval? Kým zlého gitaristu prinajhoršom ohádžu rajčinami, pri zlom hokeji zostaneš s krvavým nosom prehnutý cez mantinel. Ale pri blbej hre s búchačkou ti rodina vytlačí pekné parte a užiješ si ešte jednu horúcu chvíľku v krematóriu.

A z môjho poznania platí aj to, že ak ťa pri srdci niečo chladí, máš limit niekde ďalej. Ak ten krám nemáš, tak používaš rozum na to, aby si sa vyhol čudným situáciám. Samozrejme neplatí vždy, ale to už je osud individuálnych skúseností a názorov a hlavne toho, v akej branži fičíš.

Stay cool!

Američania často argumentujú, že obete útokov v Európe sa nemali ako brániť

Paríž, Londýn, Brusel. Toto sú časté argumenty zástancov agendy NRA (National Rifle Association – Národná asociácia zbraní). Pritom v prípade, ktorý ma inšpiruje k tomuto článku sa útok udial v štáte, kde je držba a nosenie zbraní legál a asi sa aj udial automatickou zbraňou voľne zakúpenou v obchode v USA. Ako uviedla CNN „Orlando police shot and killed Mateen“, čiže až polícia zastrelila útočníka a stalo sa tak vraj až 30 minút po tom, čo zaútočil.

Smerujem k tomu, že schopnosť brániť sa sa v tomto prípade rovnala nule.

Police came in and said, „If you are alive, raise your hand.“
Polícajti vošli a povedali, „Ak ste nažive, zdvihnite ruky.“

V Orlande som bol pred dvoma rokmi, takže okrem geografickej vzdialenosti som od prípadu vzdialený aj časovo. Popisovať presne čo sa dialo a analyzovať to je ako mudrovať o svete od televízora. Výrok, ktorý som citoval z článku na CNN však veľa hovorí aj o ťažkej úlohe polície.

Konkrétne na Floride som bol 2x na tom istom mieste čeknutý políciou a verte mi, že si dali kurva záležať, aby som nemal v ruke búchačku a ja som si dával kurva bacha na to, aby som rukami nespravil dáke debilné pohyby. Bolo to po tme a jedno auto svietilo na mňa a riešili ma, kým ďalšie 4, o ktorých som do poslednej chvíle ani netušil, robili zálohu. Napriek tomuto som nemal nikdy zlé skúsenosti s políciou v USA a za normálnych okolností som sa vždy všade cítil bezpečne.

Právo brániť sa sám

Právo brániť sa sám sa zlieva so snahou vziať zákon do vlastných rúk. Kým mne príde logické a rozumné mať zbraň a poriadnu lekárničku tam, kde najbližšia civilizácia je ďaleko, v civilizovaných oblastiach by som túto úlohu rád zveril polícii a paramedikom, pretože predpokladám, že budú mať kvalitnejšiu prípravu a kvalitnejšie prostriedky. V divočine sa bránim hlavne voči predátorom a lov je ďalší historicky zrozumiteľný argument.

V USA som sa však stretol aj s tým, že na pomerne veľkú oblasť bol dostupný jeden šerif. Ak práve naháňal niekde túlavého psa, ktorého nahlásil niekto, tak pochopiteľne nemohol byť včas na druhom konci rajónu 20 míľ ďaleko. Takéto policajné rešeto je potom ozaj dobrý dôvod na potrebu vziať zákon a spravodlivosť do vlastných rúk.

Takže k už spomínanému tréningu v strieľaní ešte pridajme pár rokov štúdia a praxe v trestnom a poriadkovom práve?

Ohnivú diskusiu môžete viesť dlho a takmer na každom rohu USA. Osobne som mal problém pochopiť chlápka, ktorý mi hovoril príbeh ako odbachol dákeho týpka, čo mu šiel cez pozemok. Nemyslým tým pozemok veľkosti stavebnej parcely v bratislavskej vilovej štvrti, mám na mysli hektáre pozemkov pripomínajúcich púšť, ktoré ležia kdesi v Novom Mexiku. Chuť s ktorou rozprával o tom, ako chlapovi z ramena vyletel kus mäsa a ako zmizol v tráve je nezabudnuteľný zážitok. V dvojizbovom dome mal 32 zbraní takticky rozložených tak, aby v každom okamihu bol v akčnom dosahu aspoň jednej.  Žiadny nočný stolík či trezor, za fotelkou, v kredenci, v hajzli, v sprche, pod stolom, zo spodu stoličky, za opaskom. S tisíckami nábojov mal prepočítané, že vydrží opätovať masívnu palbu niekoľko hodín.

Keď som sa ho spýtal, že či sa bol pozrieť, čo sa mu stalo a či ho zabil odpovedal, že nie ale že o 3 dni tam bol a žiadne telo nenašiel. Keď som mu povedal, že to mohol byť niekto, kto mal možno nehodu na rieke alebo kto zablúdil a mal úpal tak povedal, že to nie je jeho problém a že zákon mu umožňuje zastreliť človeka bez varovania ak je na jeho pozemku. On nikoho nepozval a nikoho nečakal.

Mimochodom, takéto právo platí aj v Texase, preto si Mexičania, ktorí chcú ilegálne prekročiť hranicu vcelku dobre premyslia, či pôjdu cez Texas. Hrdí patrioti tam totiž hliadkujú, oficiálne si strážia svoj majetok, a verte mi, že by sa vám s nimi nechcelo vtipkovať nevhodným spôsobom.

Občania versus vláda

Američania sú hrdí na svoju ústavu a symboly. Je to ich právo a nemám im to nijako za zle a hlavne nie je zmyslom tohto článku ich niekam zaradiť. Sami majú so svojim zriadením interné starosti, tak ako napríklad s názorom na právo slobodnej držby zbrane.

Jedna z názorových skupín vidí v slobode držania zbraní výhodu aj v tom, že existuje občiansky protipól k štátnej moci. Domnievajú sa, že napríklad polícia si nedovolí len tak niekoho napadnúť, alebo že si štát nemôže len tak prísť a niečo nárokovať. Príkladom je nedávny boj „proti vládnej tyranii“, známy aj ako Oregon Wildlife Refugee … neviemčo – prípad, protest, neviem ako to pomenovať.

Skúste si pozrieť viac na stránkach RollingStone v článku WTF Is Happening in the Oregon Militia Standoff, Explained

Akt terorizmu a nenávisti

Dnes je už strelba z Orlanda jasne pomenovaná ako akt terorizmu a nenávisti. ISIS a LGBT v jednom. Je to časť ľadovca ľudskej nátury v svojej najprízemnejšej neschopnosti prijať názor iných ľudí a domnievať sa, že moja vlastná pravda je najsilnešia na svete.

A s búchačkou hrám iný level, mentálny aj hodnotový a musím naňho mať. Dokonca aj moje argumenty budú silnejšie. Aspoň si to môžem myslieť, kým nenarazím na niekoho, kto ma dá dole skôr, ako stihnem vôbec nabiť. Lebo ten kto má nabité, ma vždy aj pravdu.


Prečítané 153 x.

Pridaj komentár