Hmotná zodpovednosť štátnych úradníkov

Doba čítania: 2 min.

Poznáte to? Roky si žijete, že je všetko OK, a potom zrazu z ničoho nič pokuta za 3 roky starú vec. A čo je horšie, lehota na odvolanie je 15 dní! Doteraz to malo čas, tak kam ten zhon, štátni profesionáli?

Chcel by som písať ako strašne som nasratý, ale toto je jediné expresívne slovíčko, ktoré tu použijem. Skrátka len nemám rád štát, kde sa musíte odvolať proti nezákonnej pokute.

Začnem historkou, ktorú mi rozprával sused Mucha, ťažký alkoholik-intelektuál. Za socializmu dostal povolávací rozkaz, keďže mal všetkých na háku, tak si robil z armády prču. Niekde platilo, že ak ti úrad do 30 dní neodpovie, tak sa to berie ako súhlas. A tak doporučeným listom vrátil povolávak na vojenskú správu s tým, že je tehotný, a že z toho dôvodu nemôže nastúpiť na výkon služby. Viete si predstaviť socialistické gumy, ako si prehadzovali list a nikto nevedel, ako má reagovať? A ako to dopadlo? Prepieklo sa mu to, lebo mu neodpovedali včas!

Dnes ma nahnevali hneď 2 veci – prečítal som si, aké nové sprísnenia čakajú konateľov a podnikateľov od 1.10.2017 a dostal som z daňáku zrušenie pokuty. Totiž ani to zrušenie pokuty nie je pozitívna správa, lebo sa to stať nemalo.

Sankcie voči podnikateľom sa priostrujú, neschopnosť štátu zabezpečiť základné podnikateľské istoty, ako je vymoženie nezaplatených pohľadávok a jasné odfiltorovanie notorických podvodníkov, hádže do jedného koša všetkých.

Pri podnikateľovi či štatutárovi sa v zákonoch a súdnych rozhodnutiach uplatňuje princíp profesionality – teda povinnosť byť nie len profesionál v predmete podnikania, ale aj obchodného a daňového práva.

Princíp profesionality sa však nemeria jedným metrom, na profesionálnych štátnych úradníkov v praxi neplatí. Ich flagrantné rozhodnutia, neznalosť zákonov či udelenie neoprávnených sankcií (mohol by som od zlosti pokračovať s dlhým zoznamom), nás všetkých udržujú v nutnej profesionalite protištátneho bojového umenia a kurzu prežitia v divočine.

Ja som dostal pokutu za údajné neskoré podanie daňového priznania, skrátka niekto si na úrade nepozrel poriadne pečiatku na obálke! Kolega sa na daňáku hodinu doťahoval o to, či bol povinný podať v roku 2012 DPH elektronicky (nebol), a dnes som sedel s kamarátom, ktorému daňák zrušil IČ DPH s odvolaním sa na paragraf, podľa ktorého mu registráciu zrušiť nemôže. Vo všetkých troch uvedených prípadoch mal pravdu podnikateľ. Pravdu a bremeno zbytočného bránenia sa. 

 

Keď v obchodnom a občianskom zákonníku máme stanovené lehoty na premlčanie záväzkov, prečo tieto lehoty neuplatňujeme aj voči nezákonným rozhodnutiam? Podľa sedliackeho rozumu nezákonné rozhodnutie predsa nemôže nadobudnúť zákonnosť tým, že sa neodvoláte v krátkej lehote alebo nebodaj neprevezmete zásielku. 

Kde je teda profesionalita? Kým konateľ ručí celým svojim majetkom za profesionálne chyby, štátny úradník má nohy v teple, či robí zle alebo dobre. A rozhodne u mňa neplatí súcit so štátnym úradníkom, svoju prácu si vybral rovnako dobrovoľne, ako vodič autobusu, ktorý za svoje chyby platí.

Zaveďme konečne hmotnú zodpovednosť štátnych úradníkov. Za nečinnosť, za nezákonné rozhodnutia, za poškodzovanie daňovníkov. Je predsa absurdné, aby som na pokutu za niečo z pred 3 rokov musel podávať odvolanie v 15 dňovej lehote.

Lebo ak zmeškám, tak sa skutok stal, aj keď sa nestal.

Prečítané 192 x.

Pridaj komentár