Možno poznáte pár vtipov o pastieroch a japonských turistoch. Keď pred dvoma rokmi koloval inzerát „hľadá sa pastier, zn.: Bratislava“, myslel som, že si niekto zase robí kozy.
Tak si to predstavte, príde autobus japončíkov, pre nich atrakcia pastier s kozami, pre kozy atrakcia japonské fotoaparáty. Pastier vytiahne fujaru, čosi zanôti, cvakajú fotoaparáty a počuť nadšené híkanie. Nič nereálne, napríklad na takej národnej kultúrnej pamiatke Hrad Devín.
Vydržte, ešte to najskôr zamotáme, nech sa ešte chvíľu nevyznáte, či tento článok myslím naozaj alebo ako recesiu.
Kozy z katalógu, né?
Stále si ešte môžete myslieť, že si z vás robím srandičky, alebo že sa dočítate o českej koprodukcii, ktorá sa rozhodla robiť atrakcie kolotočárskej kultúry alebo nebodaj, že bude nasledovať katalógový prehľad bratislavských plastických chirurgov a otázky typu či sa ti páčia malé kozy? Áno, to je ono! Máme malé kozy. Kozy, ovečky, somárika ba dokonca aj lamu!
Bryan, tak ty neprestaneš s tými slovnými hračkami? Né sme predsa ofce, ktoré si budú šérovať link na článok plný somarín v ktorom si z nás robíš kozy ako keby sme boli blbí jak lama. Že né?
Dobre, tak teraz naozaj.
Aj vy môžete mať svoje pekné kozy z katalógu ktorý zverejnilo Bratislavské Regionálne a Ochranárske Združenie (BROZ) na stránke Adoptujte si kozu.
Kto všetko sa už do akcie „Adoptuj si kozu“ zapojil?
Na otázky mi odpovedala Andra Froncová, ktorá má v BROZ-ke čiastočne pod palcom aj P.R.
„Za tie roky, ktoré BROZ pôsobí na Slovensku sme nadviazali už množstvo kontaktov s rôznymi dobrovoľníkmi, jednotlivcami či celými kolektívmi. Naše aktivity podporujú aj tímy veľkých firiem ako napríklad Dell, IBM alebo Nadácia Pontis. Naposledy sme boli na exkurzi vo Weitovom Lome pod Devínskou Kobylou s nezvyčajnými adoptívnymi rodičmi.
Jedno nové kozľa si adoptovala spoločne celá trieda prváčikov zo základnej školy. Aj pre mňa to bol fantastický zážitok. Kým deti čakali na pastiera s kozami, povyberali si svoje desiaty a zvedavé zvieratká zrazu pribehli. Deti najskôr pišťali, že im kozy kradnú desiaty ale do pár sekúnd sa ponorili do zážitku a s mláďatami sa delili o kúsky z ich desiaty.
Napokon sa deti začali vypytovať, že ktorá je vlastne tá ich adoptovaná koza, začali hlasovať že kto chce ktorú a prečo. Mala som pocit, že ak ich tam ešte chvíľu necháme, tak si zvyšok Bratislavy už nebude mať ktoré zvieratká adoptovať, lebo by sa im už neušlo.“
Prečo vlastne hľadáte adoptívnych darcov?
„Príspevkom na konkrétne zviera sa darca podieľa na finančných nákladoch spojených s obnovou tradičnej pastvy v chránených územiach. Pastvu financujeme v tomto roku z prostriedkov podporných fondov, tie však majú svoju obmedzenú dobu.
Moderná Bratislava našťastie stále patrí vo svetovom meradle k zeleným mestám s množstvom priľahlej prírody, vzácne druhy motýľov alebo ojedinelé orchidey sú v okolí Bratislavy stále zriedkavejšie.
My ako ľudia dokážeme pomerne jednoducho kontrolovať prírodu v dobrom aj v zlom. Dokážeme chovať stádo, čím vlastne nepriamo pestujeme vzácne kvety alebo chováme ojedinelé druhy motýľov.“
30 eur už stačí na adopciu. Ako sa môžu ľudia zapojiť?
„V spolupráci s nadáciou Pontis sme na stránke www.dobrakrajina.sk spustili kampaň na adopciu kôz. Za 30 eur už dostanete certifikát o adopcii a tričko s motívom kampane. Budeme vás pravidelne informovať o pastve vo vybranom území a získate možnosť zúčastniť sa na exkurzii.“
„Adoptujte si kozy a zachráňte orchidey„, kampaň na stránke nadácie Pontis www.dobrákrajina.sk
Máte bobky z kosačky? Manažujte sedláckym rozumom, né?
Manažovať pastvou znie tak jednoducho ako návod na Kolumbovo vajce, všetko jasné. Takže čo ďalej? Zahodiť kosačky a prenajímať si kozy a ovce na spásanie?
Rozhodne áno, tam kde to má zmysel. BROZ napríklad manažuje pastvou územia v Bielych Karpatoch (viac v dokumente na tomto linku). Ideálne územia na pastvu sú aj napríklad vodohospodárske diela ako je napríklad hrádza popri Dunaji. Menej zábavy by ste asi mali, keby ste si v Sade Janka Kráľa alebo v Medickej Záhrade ľahli medzi bobky, takže tam asi radšej uvidíte záhradníkov.
Existujú však aj mestské parky v ktorých kozy dostali dôležitú úlohu. V brooklynskom Prospect parku budú stáda pomáhať pri obnove drevín zničených hurikánom Sandy.
„Absencia zničených stromov spôsobuje rozmach invazívnych rastlín, ničí prirodzené živočíchy a spôsobuje eróziu. Odstraňovanie neželanej buriny je komplexný problém, stŕme svahy sú nedostupné pre techniku a náročné na ručnú údržbu avšak sú ľahko dostupné pre obratné kozy“, povedal Christian Zimmerman z Prospect Park Alliance.
Viac v pôvodnom článku „The Goats have Arrived!„
Pastva pre oči, né?
Japonci sa môžu aj zjašiť z toho čo tu máme. Robiť pastiera v Bratislave je možno dream job. To, že žijeme v ozaj peknej krajine a bohatej prírode je nepopierateľné. Aj horách a dolinách, ktoré dnes tak úzkostlivo stráži návštevný poriadok sa kedysi pásli ovce.
Vieme, že žijeme v krásnej krajine, ktorej lúky kvitnú a v ktorej bzučia včely a lietajú motýle.Vlastne žijeme svoj dream a veľa krát si to ani neuvedomujeme.
Takže čo?
Béé a méé, néé?
Bryanovské P.S. na záver: 9 z 10 plastických chirurgov odporúča tento článok. Pridajte sa aj vy a šérnite ho ďalej.
Prečítané 275 x.