Francúzi presadili právo nečítať pracovné emaily mimo pracovného času

Doba čítania: 2 min.

Oficiálnu alergickú reakciu na digitálny vek uviedli do platnosti 1. januára vo Francúzsku, kde začal platiť zákon, podľa ktorého zamestnanci môžu odmietnúť čítať pracovné majly po skončení pracovnej doby.

Francúzi majú 35 hodinový pracovný týždeň. Zástancovia „práva na odpojenie sa“ argumentujú, že pracovníci od ktorých sa očakávala reakcia na e-majly aj mimo pracovného času neboli fakticky platení za takéto presčasy a riskovali stres, vyhorenie, problémy so spánkom či problémy vo vzťahoch.

Nemecká automobilka Daimler dokonca zašla aj bez podobného zákona ešte ďalej, zamestnanci majú počas voľna namiesto štandardnej automatickej odpovede „Out of office“ možnosť pridať automatické zmazanie emajlu. Odosielateľovi tak príde správa, ktorá hovorí niečo ako „Momentálne som na dovolenke, váš emai nik nečíta a bol zmazaný. V súrnych prípadoch kontaktujte kolegu XY alebo pošlite email znovu po termíne DD.MM.“

Metódy automobilky Daimler by však rozhodne mohli podráždiť obchodných partnerov z „iných kultúr“, napríklad na severozápade USA by toto jednoznačne označili za „disrespect“, podobný tomu, ako keď niekomu pošlete poštou list a on by ho počas svojej dovolenky nechal vyhodiť alebo poslať naspäť. A čo by na to povedali v Japonsku? Tam by vás možno poslali rovno spraviť harakiri. 😉

Kým v niektorých krajinách takéto kroky vítajú, inde ich považujú za interný problém firiem alebo nesprávne nastavenú zákonnú ochranu práv zamestnancov. „Nikto nemôže niekoho nútiť pracovať aj po odchode z práce.“ Tieto veci sa však často v praxi dejú, sú pozície kde sa to očakáva a zamestnanci sú doslovne vydieraní. Preto je otázkou aj vo Francúzsku, či sa napokon bude takýto zákon dodržiavať alebo obchádzať.

Majlová schránka doposiaľ slúžila ako „zásobník“ úloh a požiadaviek, je vecou príjemcu kedy si bude čekovať schránku, v akom tempe a kedy odpovie alebo či sa stane chorobný závislák. Doba sa zrýchlila a každý očakáva všetko hneď, niet divu, že takto nastavená spoločnosť bude reagovať „podráždene“.

Aj vy ste otrokom svojich pracovných majlov, alebo keď padla, tak padla?

 

Článok je voľný digest z BBC.
Obrázok je free photo z Pixabay.
bry

Prečítané 129 x.

Pridaj komentár