Ako neprísť o prachy na kreditke

Doba čítania: 6 min.

Moderná dovolenka alebo služobka už dnes bez „plastic money“ hádam ani neexistuje. Hotely, rezervačky, doprava, reštiky – všade číhajú nástrahy na vašu kreditku. Ako si nenechať vybieliť účet? Ako funguje jednoduchá ochrana karty? Pár trikov a cnostných klamstiev, ktoré vás ochránia.

Na začiatok jedna „falošná“ kreditka

Načo, ako a prečo? Navádzam vás na podvod? Prdlajz. Zožente si aspoň jednu nefunkčnú kartu. Ideálne ak je na nej doba platnosti ešte platná. V článku bude niekoľko krát spomenutá, alebo bude na ňu myslené medzi riadkami.

Získať ju viete ľahko, v banke požiadate o vystavenie novej karty ešte ďaleko pred vypršaním pôvodnej, pôvodnú si ale necháte – bude bankou deaktivovaná a blokovaná. Najlepší dôvod je, ak poviete, že máte podozrenie, že vam ju niekto skopíroval a obávate o jej zneužitie. Alebo len nahláste stratu a vyžiadajte si novú. Nižšie sa dočítate, prečo sa oplatí investovať do poplatku za vystavenie novej karty.

Ako sa kradnú prachy z kariet?

Dôležité pre zlodejov je získať údaje z kariet a tie potom niekde použiť. Sú rôzne formy, od tých sofistikovanejších, kde napríklad nainštalujú na bankomat prídavné zariadenie a vyrobia si kópi karty až po tie najprimitívnejšie, kedy niekomu podáte vašu kartu a on si ju friško odfotí alebo odpíše údaje.

Potom ako sa vaša karta „rozmnoží“ sa zdanlivo nemusí nič udiať aj dáku chvíľu až zrazu príde niečo, čo si všimnete možno neskoro, prípadne vôbec.

Keď som mal hostel, chodili mi bežne rezervačky kde hneď chceli, aby sme im poslali cenu a že zaplatia vopred kartou. Raz som v spolupráci s bankou takúto akciu dotiahol do konca, teda do momentu, kedy mi dotyčný falošný agent poslal čísla kariet, ja som mu potom potvrdil rezervačku a on si na druhý deň vymyslel, že mu zomrelo pol rodiny pri autonehode, a že si mám nechať 20% ale že nech mu zvyšok pošlem súrne na dáky iný účet aby mal na pohreb a tak. Jasné, že sme z kariet nič nestiahli ale dané čísla kariet sme dali blokovať a banka vyrozumela majiteľov. Je to jeden z mnohých trikov ako sa zlodeji dostávajú k peniazom z vašej karty.

Keďže sa veci dejú veľmi virtuálne, šanca na dolapenie zlodejov je malá, hlavne ak operujú z niektorých skorumpovaných krajín.

Ako sa kradnú údaje z kariet?

Ľahko. Stačí chvíľka, kedy kartu pustíte z ruky. Dokonca ani ju nemusíte pustiť z očí, maličká webkamera za pultom obchodnika a vaša bezpečne vyzerajúca platba je fraud jak hovado.

Telefonická rezervácia hotela alebo napríklad raftingu? Žiadny problém, nadiktujte nám údaje z vašej karty!

Tankovanie na pumpe v USA? Daj pokladníčke kartu a odomkne ti stojan. Alebo bar? Polož kartu barmanovi a otvorí ti účet. A tak ďalej.

Milión situácií, kedy to inak nebude, kedy kartu alebo číslo musíš dať, inak sa k službe nedostaneš.

A to ste ešte nevideli napríklad takú malú outdoorovú firmu alebo motel v USA, kde si rezervujete telefonicky niečo a samozrejme to podmieňujú kreditkou. Videl som stovky čísel kariet len tak na zdrapoch papiera, povaľovali sa hocikde a hocikto k nim mal prístup celé dni a mesiace. Alebo ešte horšie v zavírených compoch na recepcii v dákej excellovej tabulke. Hotová katastrófa!

A teraz ofajč číslo 1

Do telefónu na rezervačku hotela, služby alebo hocičoho, čo je zjavné, že si nechávajú iba ako storno zábezpeku diktuj vymyslené číslo karty. Skrátka sa „pomýliš“. Nikdy to nikto nepreveruje, ak to nahadzujú do kompu ktorý si to hneď overuje, tak ti povedia heneď v telefóne, že im to neberie, tak vieš, že to majú online, ak nič nepovedia, je to na papieri a na 100% nechránené. Leží to iba zapísané na dákom zdrape papiera alebo v dákom excelli.

Na pumpe alebo v krčme použiješ ako zálohu falošnú kreditku, o ktorej bola reč na začiatku. Keď príde na platenie, vytiahneš dobrú kartu a zaplatíš ňou. Vyhovor sa, že na tej karte ktorou ideš platiť máš asi viacej alebo niečo indiferentne podobné – ľudia majú bežne viac kariet, nikomu to nikdy nebolo čudné.

Dokedy je tento ofajč legálny? Dokým to nie je podvod. Dokiaľ je to len „omyl“, chybne nadiktované číslo, omylom vytahnutá „iná“ karta a tak. Dokiaľ to nerobíš so zámerom nezaplatiť.

Domino efekt na kreditkách
Domino efekt na kreditkách

Ako nás banky (akože) chránia?

Banka má nastavený risk manažment. Rôzne úrovne ochrany, PIN kódy, CVC kód a všakovaké iné prvky vrátane reakcie (napríklad telefonát držiteľovi karty) v prípade neštandardnej transakcie. Ono je to technicky v poriadku, slovíčko „(akože)“ je adresované skôr voči prezentácii bankových produktov typu Kreditná Karta. Najskôr teda rozdiel kreditka – debetka:

Kreditka je forma pôžičky, banka vám pridelí úverový rámec, napríklad 1000 eur, to je maximálna suma, ktorú môžete minúť kreditkou bez toho, aby ste použili vlastné peniaze, raz mesačne vám banka vyúčtuje transakcie a v stanovenej lehote musíte spraviť prevod dĺžnej čiastky na účet banky. Ak splatíte celú minutú sumu včas, úrok neplatíte. Ak sa omeškáte, tak ste si požičali a platíte úrok, a to buď riadny alebo sankčný. Sankčný býva pochopiteľne riadne mastný.

Debetka je bezúverový produkt, pretože banka vám neposkytuje žiadne dočasné krytie a každá platba sa ihneď odpočíta z vášho účtu.

Keď som prišiel do banky s požiadavkou na ochranu mojich peňazí na účte, takmer vždy mi ponúkali kreditku. Nalievali mi rozumy o výhodách kreditky. Tri najhlavnejšie, ktoré ma najviacej dráždili:
– Nemíňate svoje peniaze a banka vám zadarmo požičia až na 45 dní.
Jasné, 45 dní len za predpokladu, že ste vykonali platbu hneď v prvý deň mesačného intervalu, vtedy máte do uzavretia mesiaca 30 dní a ďalších 15 dní na úhradu. Začiatok mesiaca však určuje banka a vám sa nebude chcieť pamätať si všetky „fakturačné obdobia“. Navyše banka dobre vie, že človek je tvor zábudlivý a preto radi počkajú na moment, kedy zabudnete zaplatiť načas a už vás majú na grile.
– Ste chranení proti zneužitiu a nikto vám nevybieli váš účet.
Tak toto je blbosť na entú, pretože kecy o tom, ako môžete namietnúť transakciu sú len vzduchová bublina. Ak totiž raz transakciu autorizujete PINom, tak banka ju berie ako OK, akékoľvek iné čudné transakcie banka sleduje na svojom risk manažmente a ak nenahlásite včas stratu kreditky, tak takmer rovnako ručíte za jej zneužitie ako by to bola debetka. Len s tým rozdielom, že peniaze nešli hneď z vášho účtu. Namietnúť transakciu môžete rovnako na debetke.
– Nepočítajú sa pohyby na účte.
To je azda jediný relevantný dôvod, pretože sa vám počíta iba jeden pohyb za mesačnú splátku. Na druhej strane veľa bánk neúčtuje za platbu kartou aj tak nič, prípadne motivuje zákazníkov platiť kartou a pri určitom objeme platieb u obchodníkov poskytuje zľavu z poplatku za účet. O tom, že banky sú za platby kartou v plnke niekedy inokedy.

Ako si nenechať vybieliť účet?

Spomenutý ofajč číslo 1 iba znižuje riziko toho, aby sa číslo vašej fungujúcej karty ponevieralo kade tade. Je vhodné ho kombinovať s legálnymi bankovými produktami a službami, takto si aj bez „klientského poradcu“ dokážete nastaviť niekoľkoúrovňovú ochranu účtu.

V prvom rade treba zakázať povolené prečerpanie účtu. Ak ide z účtu vyberať iba do nuly, tak aj autorizácia platby bude iba do výšky zostatku na účte. Banky niekedy iniciatívne nastavia povolené prečerpanie aj bez vášho vedomia, preto odporúčam banke zakázať nastavenie debetného limitu a to písomne, kde zakážete banke kedykoľvek aj v súčasnosti aj v budúcnosti povoliť prečerpanie vášho účtu. Banke sa to páčiť nebude, ale je povinná takúto žiadosť prijať a aplikovať. Niektoré banky dokonca povolia prečerpanie aj na debetnej karte, aj toto treba ošetriť.

Nastavenie SMS a email notifikácie je pekné, ale pozor – upozorní už na vykonanú transakciu, ste teda ťah pozadu. Napriek tomu si SMS alebo majl notfikáciu aktivujte.

Niektoré banky umožňujú okamžitý manažment denných limitov na kartu. Prostredníctvom internet bankingu alebo appky si viete „zapínať a vypínať“ kartu podľa potreby a nastavovať denné limity. Ak toto nie je prípad vašej banky, je tu trošku zložitejšia, zato účinná hra so sporiacim účtom.

K osobnému účtu dnes banky zriaďujú zdarma sporiaci účet. Ak si prevediete z osobného na sporiaci, zostatok na osobnom účte sa zmení. Môžete si tak previesť všetky peniaze na sporiaci účet a na osobnom si nechať iba toľko, koľko ste ochotní riskovať. V momente, kedy plánujete väčšiu platbu kartou alebo výber väčšej sumy z bankomatu môžete spraviť prevod potrebnej sumy zo sporiaceho na osobný. Ak totiž niekto hackne vašu kartu, tak sa môže márne pokúšať zaplatiť vyššiu sumu, akú práve máte na osobnom účte. Karta totiž nevidí zostatok na sporiacom účte a autorizuje iba toľko, koľko je na bežnom účte. Prevody medzi sporiacim a bežnm účtom sú zvyčajne za minimálny alebo žiadny poplatok, výnimkou je však mBanka (a možno aj iné banky), ktorá si za takýto prevod pekne zadoluje na vašom účte.

Ak chcete ochrániť firemnú kartu, tam sporiaci účet banka nezriaďuje. Buď si teda treba zriadiť ešte jeden účet na manažment rizika, alebo firemnú kartu radšej nepoužívať a robiť platby súkromnou kartou podľa postupu vyššie a preplácať si výdavky z firmy.

A keď ide o holý život?

Sú krajiny, kde sa s vami nikto párať nebude. Skorumpovaná polícia, gangy a zločinci. Nôž alebo búchačka pod rebro a davaj všetko. Falošná kreditka sa môže zísť ako návnada pre zlodeja, ktorý chce rýchlo dačo zhrábnuť alebo využiť vašu nepozornosť. V prípadoch, kedy ide ozaj do tuhého a dakto vás pritlačí k bankomatu je ozaj lepšie z neho dačo vydojiť, ak si necháte na účte len bezpečný zostatok, tak zlodejom dačo kápne, ale zostane aspoň ovca celá.

Ak máte aj vy nejaké vychytávky, dajte vedieť, som zvedavý. Zdá sa vám, ze píšem koniný? Tak vás buď ešte nikto nevybrakoval, alebo máte lepší systém. Alebo, jak by povedali v našom parlamente, žijete ešte v dobe kešu 😉

Prečítané 511 x.

Pridaj komentár